Parodontologija

Vse kar morate vedeti o parodontalnih boleznih

Promocija do 30.09.2024.

20 % popusta na sve usluge

Kaj je parodontologija?

Parodontologija je veja zobozdravstva, ki se ukvarja z zdravljenjem parodonta – podporne strukture zob, ki jo sestavljajo gingiva ali dlesen, kost zobnega cementa in parodontalni ligament. Glede na pogostost parodontalne bolezni velja poudariti, da lahko z vzdrževanjem dobre ustne higiene preprečimo njen nastanek.
V primerih, ko je vnetje že močno poškodovalo dlesni in poškodovalo kost, pristopimo k terapevtskemu zdravljenju, ki lahko bistveno izboljša stanje dlesni.

Najpogostejše parodontalne bolezni

Najpogostejši bolezni v parodontologiji sta gingivitis in parodontitis (parodontoza), pogost simptom obeh bolezni pa je krvavitev iz dlesni. Razlika je v tem, da gingivitis prizadene površinske strukture in če ga ne zdravimo, lahko napreduje v parodontitis. Parodontitis prizadene globoke podporne strukture, kar povzroči razgradnjo kosti in umik dlesni.

Prezadovoljna….moj strah od zubara riješio je samo dr.Leon….svaka mu čast na radu,trudu i strpljenju…preporuke svima….Hvala na svemu. Za svaku ste preporuku.

Jelena P.

Profesionalnost, stručnost, pozitivna energija struji, jer svi dišu kao jedan…svi su ljubazni, a pogotovo Ivana…njen osmijeh briše sve nedoumice i brige.. 

Svjetlana B.

Tim je uhodan, ljubazni su. Radio sam 2 implantata i prezadovoljan sam. Točno kako su mi rekli je i bilo. Preporučam svakome. Što je najbitnije više me nije strah zubara…

Marko B.

Zdravljenje gingivitisa in parodontitisa

Zdravljenje gingivitisa običajno vključuje odstranjevanje zobnih oblog in zobnega kamna nad robom dlesni, medtem ko se parodontitis uspešno zdravi z odstranjevanjem trdih oblog pod robom dlesni. Rezultate zdravljenja lahko izboljšamo s kirurškim zdravljenjem, če je potrebno, in z uporabo laserjev nove generacije.
Pri parodontalnem zdravljenju paciente dodatno poučimo o pravilnem umivanju zob in vzdrževanju ustne higiene, saj si želimo, da bi bilo zdravljenje čim bolj uspešno.
Pomembno je omeniti, da se parodontalno zdravljenje ne konča samo v ordinaciji. Da bi preprečili ponovitev parodontitisa, je treba zdravljenje izvajati kontinuirano, z rednimi pregledi pri zobozdravniku in skrbno nego doma. Žal zdravljenje parodontitisa pogosto zahteva ekstrakcijo zob, ki jih bolezen močno prizadene, s čimer odpravimo dejavnike visokega tveganja, ki bi lahko ogrozili bolnikovo zdravje, in preprečimo vzrok morebitnih sistemskih bolezni.
Pogosto se zgodi, da pacienti pridejo z napredovalo obliko parodontitisa, kjer je ohranitev zob izjemno težka ali skoraj nemogoča. V takih primerih priporočamo posvet o možnosti vstavitve zobnih vsadkov.

Jeste li spremni za novi osmijeh?